czwartek, 19 marca 2015

Czym czyścić nagrobek?


Szanowni Państwo!

Jeżeli nie chcecie wynajmować nas (lub innej firmy zajmującej się sprzątaniem grobów), lub nie działamy na terenie cmentarza, na którym pochowani są Wasi bliscy, a chcecie porządnie umyć nagrobek, musicie podejść do sprawy profesjonalnie. Sprzątanie grobów nie wymaga może tak dużej wiedzy jak pielęgnacja zieleni, gdzie każda roślina wymaga odrębnego traktowania, ale jeżeli źle zabierzecie się do tego tematu możecie nawet zniszczyć nagrobek!
W sprzątaniu grobu najważniejsze jest rozeznanie z jakiego rodzaju kamienia został zrobiony. Na polskich cmentarzach, zasadniczo można spotkać się z trzema podstawowymi rodzajami kamienia i każdy ze względu na swoje właściwości wymaga innego tratowania, ale żaden z nich nie wymaga zakupu specjalistycznych środków czyszczących, chociaż ich posiadanie znacznie ułatwia pracę i zmniejsza wysiłek jaki należy włożyć w sprzątanie grobu.

Najczęściej spotykanym i najtrudniejszym do wyczyszczenia jest LASTRYKO:
Jest to mieszanina betonu, utwardzona przez mieszaninę wody cementu i grysu. Powierzchnia lastryka jest porowata i bardzo chłonie wilgoć, dlatego zalecam swoim klientom zabezpieczanie nagrobków przez używanie specjalnych past. Lastryko, które nie jest pielęgnowane bardzo szybko zielenieje, a w skrajnych przypadkach zarasta mchem co bardzo przyspiesza proces niszczenia nagrobka. Usuwanie zielonego nalotu z nagrobka jest bardzo pracochłonne ale da się to zrobić. Nie należy używać do tego celu ostrych narzędzi ani szczotek drucianych, ponieważ mogą one zostawić na pomniku trwałe uszkodzenia. Długie szorowanie szczotką ryżową z odrobiną zwykłego płynu do mycia naczyń i wielokrotne spłukiwanie grobu wodą powinno usunąć brud i zielony nalot, ale należy to robić bardzo dokładnie, ponieważ nierówno wyszorowany nagrobek wygląda jeszcze gorzej niż w ogóle nie sprzątany.
Należy pamiętać o tym, ze lastryko jest materiałem bardzo chłonnym, więc nie powinno się go myć w sytuacji, w której może nadejść mróz, ponieważ istnieje ryzyko że zamarzająca woda rozsadzi płyty, najlepiej jest myć lastryko w słoneczny dzień, aby grób mógł szybko wyschnąć.

Custos Wrocław


Mycie nagrobków z GRANITU:
Granit jest bardzo łatwy w utrzymaniu, ale również bardzo łatwo jest go zniszczyć. nie należy używać do czyszczenia grobów granitowych żadnych narzędzi, szczotek ani chemikaliów. Najlepszym rozwiązaniem będzie użycie gąbki namoczonej w wodzie z octem, co przywróci blask nawet ściemniałemu granitowi.

Custos Wrocław

Pomnik z MARMURU:
Tak samo jak w przypadku nagrobków granitowych, pomniki z marmuru są dość delikatne, szczerze mówiąc nawet bardziej. W tym przypadku jedynym dostępnym dla Państwa sposobem jest delikatne umycie samą wodą i delikatną gąbką, oraz oczywiście spłukanie grobu czystą wodą. Jeżeli grób marmurowy dawno nie był myty i jest w złym stanie, pomóc może tylko delikatne szlifowanie, wykonane przez zakład kamieniarski. Nie radzę zatrudniać do tego typu prac laików.

Podczas mycia grobów należy także zwrócić uwagę czy płyty nie są popękane i w jakim stanie są litery na pomniku. Dodatkowe elementy typu krzyże lub zdjęcia zmarłych należy czyścić delikatnie, a po wyczyszczeniu dokładnie je osuszyć.

Mimo wszystko zachęcamy do zatrudniania nas do sprzątania grobów na terenie Wrocławia, ponieważ oprócz umycia grobu, zrobimy porządek wokół pomnika, usuniemy chwasty, zgrabimy liście i wykonamy szereg innych prac związanych z utrzymaniem grobu Państwa bliskich w dobrej kondycji.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz