poniedziałek, 16 marca 2015

Jak uniknąć kradzieży na cmentarzu?

Tuż przed zbliżającym się Świętami Wielkiej Nocy, na wszystkich cmentarzach panuje spory ruch i wiosenne porządki. Ludzie przychodzą zapalić na grobach bliskich symboliczne znicze i położyć kwiaty, a jedno i drugie oczywiście muszą kupić co powoduje, że te towary są bardzo atrakcyjnym łupem dla złodziei. Niestety, czasami zdarza się tak, że nieuczciwi sprzedawcy spod cmentarzy kilka razy sprzedają ten sam wieniec, po tym, jak zostanie on im przyniesiony wprost z grobu przez opłaconego "kuriera". Na cmentarzach kradną także ludzie, którzy nie mają pieniędzy na zakup wiązanki dla swoich bliskich. Jakiekolwiek powody zmuszają ludzi do okradania grobów innych, ten proceder istnieje, a jeżeli nie chcecie Państwo paść jego ofiarą, istnieje kilka sposobów aby ustrzec się przed kradzieżą, oto one:

1. Łamanie gałązek. Wiązanka z widocznie złamanymi gałązkami jest mniej atrakcyjna dla złodzieja, obniża to jej rynkowa wartość.

2. Malowanie wazonów i zniczy. Wazon pomazany lakierem do paznokci, farbą, lub markerem złodziej ominie.

3. Kapanie woskiem na kwiaty. Kwiaty i wiązanki ze śladami wosku powinny odstraszyć hieny cmentarne.

4. Przytwierdzanie wieńców do grobu. Sznurki, druty, a nawet łańcuchy potrafią obrzydzić złodziejom nawet drogi wieniec, ale niestety psują estetykę grobu

5. Malowanie wiązanek sprayem. Ślady farby na kwiatach odstraszają złodziei.

6. Okopcone znicze. Znicz z czarnym nalotem nie nadaje się do odsprzedaży.

7. Jeśli kupujesz mały znicz, lepszy jest lany, niż taki na wkład. Nie będzie się nadawał do ponownej sprzedaży, więc są małe szanse, że zostanie ukradziony. Wadą tego pomysłu jest to, że sam również raczej nie użyjesz go ponownie, dokupując jedynie tani wkład.

8. Personalizacja zniczy, jeżeli znicz, lub wazon zostanie opisany słowami typu "Kochanemu Dziadkowi Jasio" nie będzie on już tak uniwersalny, żeby sprzedać go dalej.

9. Oprócz złodziei kwiatów i zniczy, na cmentarzach zdarzają się kradzieże złomiarzy, którzy zabierają z grobów elementy metalowe, krzyże lub tablice. Te elementy powinny być przytwierdzone do grobów na stałe.

http://custos.com.pl/Brak komentarzy:

Prześlij komentarz